Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Skrobowie

Akcja Narodowe Czytanie organizowana była pod patronatem honorowym Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbywało się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a następnie „Lalki ” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, oraz „Wesela „ Stanisława Wyspiańskiego. W tym natomiast roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości czytaliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz wybrane teksty z Antologii Niepodległościowej. Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na problemy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do dyskusji nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Dnia 8 września również w Bibliotece w Skrobowie w duchu patriotycznym, pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej realizowane było Narodowe Czytanie „ Przedwiośnia”. Tą pasjonująco lekturę oraz inne teksty z Antologii Niepodległościowe w czytali m.in.:, bibliotekarze, nauczyciele, uczniowie, oraz czytelnicy Biblioteki, członkinie Klub Seniora, mieszkańcy Skrobowa. Uczestnicy tegorocznej akcji otrzymali pamiątkowe pieczęcie upamiętniające „Narodowe Czytanie ‘’ na przyniesionych egzemplarzach „Przedwiośnia”, oraz drobne upominki w postaci zakładek do książek. Przygotowany był również słodki poczęstunek- kawa, herbata, ciastko, cukierki. Uczestnicy akcji miło spędzili sobotnie popołudnie i zastanawiali się już nad lekturą Narodowego Czytania w 2019 rok.

nczyt skrob ew1j 01

nczyt skrob ew1j 02