Pomarszczone jabłko na sitodruku

W bibliotece w Lisowie uczestnicy projektu „Książka moim drogowskazem” pracują pełną parą. Udało nam się dotrzeć do pracowni zajęć plastycznych, gdzie rozmawiałyśmy z prowadzący Sewerynem Chwałą. Dzięki temu możemy uchylić Wam rąbka tajemnicy jak idzie im praca nad okładką płyty.

 

Co udało wam się zrobić na warsztatach do tej pory?

Pracujemy nad trzecią lub czwartą matrycą sitodruku. Na wcześniejszych zajęciach matryce były odbijane na kartonach dużych ilościach. Mieliśmy po kilkadziesiąt sztuk wzorów w różnych kolorach. Dzisiaj planujemy odbijać matryce sitodruku na torbach bawełnianych.

Jakie są efekty waszej pracy?
Mamy efekty trwałe na kartonach, odbitki różnych wzorów w dużej ilości. Mamy tez już trzy pomysły frontu okładki płyty, szkice ołówkiem.

Czy macie już pomysł na okładkę płyty?
Tak, będzie nim zmarszczone jabłko w płomieniach.

Skąd ten pomysł?
Jabłko nawiązuje do treści wiersza Tadeusza Gajcego „Bajka II”. Opisuje fragment, który nas najbardziej zainspirował. To jest taki symbol, który daje wiele możliwości interpretacji, otwiera furtkę do różnych możliwości rozumienia tego wiersza.

Czy łatwo było wpaść na pomysł takiej interpretacji okładki?
Szczerze mówiąc, trochę nam to zajęło. Musieliśmy kilka razy przeczytać wiersz na sam początek bez interpretacji, żeby go w ogóle zrozumieć. Dopiero po trzecim czytaniu, zagłębiliśmy się w jego sens. Okazało się że inne grupy miały trochę inną wizję tego wiersza i to jest właśnie ciekawe w poezji że każdy może po swojemu to interpretować.

Prace wykonujecie metodą sitodruku. Dlaczego wybraliście akurat taką technikę?
Początkowo mieliśmy pomysł na technikę tradycyjnego szablonu, który będzie wycinany ręcznie w filii PCV, dzięki temu można by uzyskać efekt multiplikacji, powielania wzoru, ale uznaliśmy że technika sitodruku będzie bardziej wdzięczna. Co prawda jest bardziej skomplikowana, ale my nie boimy się wyzwań.

Jak widzimy praca na warsztatach plastycznych cały czas trwa i są już tego efekty. Oficjalnie jesteśmy już na półmetku naszych działań, finał odbędzie się pod koniec czerwca.

Kinga, Natalia, Natalia, Wiktoria

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *